Zmiany w prawie wieczystego użytkowania nieruchomości

Prawo użytkowania wieczystego to prawo pośrednie pomiędzy prawem własności a ograniczonymi prawami rzeczowymi. Polega ono na korzystaniu przez użytkownika wieczystego z nieruchomości gruntowej będącej własnością Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Według obecne obowiązujących przepisów wniosek o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności winni złożyć wszyscy współużytkownicy wieczyści gruntu. W praktyce jest to czasami trudne do przeprowadzenia, szczególnie w przypadku wspólnot mieszkaniowych, bowiem nie zawsze wszyscy właściciele zamieszkują w swojej nieruchomości i jest z nimi utrudniony kontakt, a niektórzy nie są zainteresowani podjęciem tych działań.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiada w 2017 roku przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności gruntu z mocy ustawy pod warunkiem, że nieruchomość została zabudowana budynkiem przeznaczonym na cele mieszkaniowe. Przewidziano, że osoby które staną się z mocy prawa właścicielami gruntu będą zobowiązania do uiszczenia opłaty za przekształcenie, która zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami jest równa różnicy pomiędzy wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego.

Czy nowe przepisy będą przewidywały opłaty i w jakiej wysokości oraz czy będą udzielane bonifikaty jeszcze nie wiadomo, bowiem prace nad nową ustawą są w toku.

Jeżeli uwaszasz ten tekst za wartościowy, podziel się nim z innymi.
Dziękujemy wszystkim, którzy doceniają naszą pracę.

Komentarze

Komentarzy (0)

Więcej Aktualności
Nowe zasady wykupu mieszkań od gminy

11.10.2016

Od 1 września obowiązują zmienione zasady wykupu mieszkań komunalnych zgodnie z nową uchwałą Rady Miejskiej.

Komentarze (0) więcej
Wyświetl wszystkie >>

Formularz kontaktowy